Deutsch mit Spaß
Blog
der Deutschlehrerin Olena Khokhlova
des "NADIA" Gymnasiums in Berdjansk
ДОСВІД РОБОТИ
ВЧИТЕЛЯ НІМЕЦЬКОЇ МОВИ
ХОХЛОВОЇ ОЛЕНИ ВОЛОДИМИРІВНИ
З ТЕМ
«ВИКОРИСТАННЯ СЕРВІСУ
LEARNING.APPS.ORG
НА УРОКАХ НІМЕЦЬКОЇ МОВИ»
Мета досвіду: встановлення шляхів найбільш ефективного використання сервісу LearningApps.Org. для навчання німецькій мові.
Актуальність досвіду:
Сьогодні кардинальною подією у сфері освіти України стало широке впровадження комп'ютерних технологій до навчального процесу. Ця подія поставила перед вітчизняними освітянами цілу низку нових задач, які прагнуть негайного вирішення. Особливо важливо це зробити для предмета "Іноземна мова" (далі ІМ), де практика використання комп'ютерних технологій ніколи не була сильно розвиненою, і де круг вітчизняних і зарубіжних фахівців, працюючих над проблемами створення і впровадження електронних навчальних засобів, залишається досить вузьким.
Проблемі комп’ютеризації навчання ІМ приділялась увага науковцями А. Гуржій,О. Зиминої, О. Вільшинецької, П. Монастирьова, Є. Полата, В. Ревенко,О. Тарнапольського, Т. Гаскі (Guskey, T.), Б. Рівеса (Reeves,B.), К. Віндшітл (Windschitl, K.) та іншими.
Разом з тим, в цьому питанні мається багато не доопрацьованих аспектів, оскільки практичне застосування комп’ютерних технологій випереджує теоретичні напрацювання в цій галузі.
З появою у 2009–2012 роках сервісу LearningApps.Org. (далі LA), інструментарій якого передбачає створення вчителем власних інтерактивних мультимедійних модулів (вправ) на основі одночасного використання текстів, картинок, аудіо - та відеоматеріалів, з'явилися принципово нові можливості для навчання ІМ. У зв'язку з цим необхідно переосмислити й уточнити багато питань методології навчання ІМ, що пов'язані з організацією іншомовного навчального процесу та виявленням навчального потенціалу цього сервісу. Це зумовлює актуальність даного дослідження.
Об'єктом дослідження є процес навчання німецької мови (як другої іноземної) у середньому навчальному закладі.
Предметом дослідження є використання мультимедійного засобу- сервісу LA у навчанні німецькій мові учнів 5-11 класів гімназії.
Гіпотеза дослідження: створення та використання вправ за допомогою сервісу LA на уроці німецької мови здатні підвищити рівень володіння цією мовою учнів.
Задачі досвіду:
1. Надати основну характеристику сервісу LA.
2. Виявити можливості використання сервісу LA у процесі навчання німецькій мові у середній школі.
3. Встановити види іншомовної мовленнєвої діяльності учнів, де використання ресурсу сервісу LA буде найбільш ефективним.
4. Визначити етапи уроку, де використання сервісу LA буде найбільш доцільним.
Для вирішення поставлених завдань використовувалася комплексна система методів дослідження : спостереження за ходом навчального процесу , аналіз літератури методики викладання іноземних мов, сучасних педагогічних технологій; аналіз досвіду використання засобів мультимедіа при вивченні іноземних мов.
Загальна характеристика сервісу Learningapps.org
Загальна характеристика сервісу Learningapps.org може бути представлена в наступним чином:
Посилання: learningapps.org
Тип: Ресурс інтерактивних та мультимедійних вправ, генератор створення онлайн - вправ. Система
працює на різних платформах і пристроях (смартфонах )
Виробник: ВНЗ Швейцарії та Німеччини
Мови: Німецька, англійська , французька, італійська, російська, українська.
Доступ: Без логіну
Ціна: Безкоштовний
Цільова аудиторія: Учні усіх класів середньої школи без вікових обмежень
Тематика: може бути використан з будь – якого навчального предмету
Ключові поняття: інтерактивний, для зміцнення знань та самостійної практики.
Передумови використання сервісу LA
Вправи, що створені на сервісі LA, не повинні існувати автономно, а бути інтегровані в конкретний зміст уроку (теми), тобто вони повинні відповідати конкретним задачам, що вирішує на уроці вчитель, та бути «прив’язані» до конкретного матеріалу (лексичного та граматичного щодо предмету ІМ), що вивчається учнями.
Таким чином, за допомогою сервісу LA, вчитель може створювати власні електронні вправи, втілюючи свої власні ідеї та відтворюючи своє власне бачення навчального матеріалу, що забезпечується великим якісним та кількісним асортиментом (пропозицією) вправ на сервісу.
Задача вчителя відшукати найбільш оптимальний варіант використання ресурсного потенціалу сервісу LA у навчальній практиці.
Характеристики сервісу LA
До основних характеристик сервісу LA належать наступні:
-
індивідуалізація навчального процесу;
-
візуалізація матеріалу;
-
мультимедійність;
-
інтерактивність;
-
швидкий зворотній зв'язок;
-
доступність;
-
простота використання.
-
У порівнянні з іншими електроними засобами (електронними підручниками, словниками, он-лайн програмами, он-лайн додатками тощо) сервіс LA має важливу перевагу. Інструментарій LA надає вчителю можливість самому обирати як тематику так і матеріал для створення вправ, а також необхідну форму подачі матеріалу, та диференціювати рівень складності завдання для кожного окремого класу та уроку, тобто створювати електронну вправу за власними індивідуальними потребами. Дидактична цінність вправи буде залежати від компетенції та вмінь вчителя.
Типологія вправ сервісу LearningApps.Org
Всі типи вправ, які можна створити на сайті LearningApps.Org. поділено на категорії: Вибір, Розподіл, Послідовність, Заповнення, Онлайн - ігри та Інструменти.
У розділі «Вибір» завдання сформульовані таким чином, що учневі потрібно обрати правильну відповідь з-поміж поданих варіантів.
У розділі «Розподіл» зосереджені вправи на класифікацію та пошук відповідностей.
Група вправ «Послідовність» дозволяє перевірити правильність встановлення порядку сортування серед поданих об’єктів.
Група вправ «Заповнення» містить вправи, у котрих необхідно надати символьну відповідь (з клавіатури чи вибором літер на екрані).
У групі «Онлайн-ігри» знаходяться шаблони завдань, призначених для групової роботи. Їх можна використовувати для організації змагань між учнями чи групами учнів, або дозволити комп’ютеру виконувати роль одного із гравців (відповіді будуть даватись випадковим чином).
Розділ «Інструменти» містить засоби не стільки створення конкретних вправ, скільки ресурсів для полегшення організації навчання.
Наступна таблиця надає огляд усіх видів модулів (вправ), які можливо створити за допомогою цього сервісу.
Вибір
-
Вікторина
-
Вікторина з вибором правильної відповіді
-
Виділити слова
-
Хто хоче стати мільйонером?
-
Слова з букв
Розподіл
-
Гра «Парочки »
-
Класифікація (1)
-
Класифікація (2)
-
Знайди на карті
-
Знайди пару
-
Пазл
-
Відповідності в сітці
-
Сортування картинок
-
Таблиця відповідностей
Послідовність
-
Розставити за порядком
-
Хронологічна
Заповнення
-
Вікторина з введенням тексту
-
Шибениця
-
Заповнити пропуски
-
Заповнити таблицю
-
Кросворд
Онлайн - ігри
-
Вікторина для декількох гравців
-
Де це?
-
Впорядкування
-
Скачки
Сервіс LA має у своєму арсеналі як якісно, так і кількісно різноманітний спектр варіантів шаблонів, для того щоб вчитель міг обрати шаблон відповідно до поставлених на уроці задач, якщо на уроці передбачено застосування інтерактивних технологій.
За наявності такого різноманіття вправ виникають питання: чи всі вправи підходять до навчальної дисципліни «Німецька мова»; яку вправу – шаблон доцільно обрати для створення власної вправи та як її застосувати її на своєму уроці.
Практика використання сервісу LA на уроках німецької мови
Вже багато років я викладаю німецьку мову як другу ІМ.У своїй роботі я традиційно надаю перевагу навчально-методичним комплексам німецьких видавництв, таких як «Hueber» та «Langenscheidt», підручники котрих приваблюють мене не лише автентичністю, комунікативною та соціокультурною спрямованістю змістовного матеріалу, а й різноманітним додатковим ілюстративним та дидактичним супроводом, що представлений великою кількістю вправ у робочому зошиті, аудіо- та, навіть, мультимедійним супроводом на дисках, он-лайн додатками відповідних сайтів цих видавництв, що є важливою підтримкою у роботі вчителя.
Не зважаючи на таке різноманіття дидактичного супроводу, завжди виникає бажання створити щось своє: таку вправу, яка б була актуальною,адекватною та відповідною задачам, що вирішуються на окремому уроці; цікавою, новою, несподіваною для кожного окремого колективу учнів відповідно до їх рівня володіння німецькою мовою та попереджала певні перешкоди в опануванні нею. Для вирішення цих задач вже декілька років поспіль я активно використовую у своїй практиці інструментарій сервісу LA.
Як відомо, характер вправи має відповідати тим навичкам та вмінням, які формуються за їх допомогою. Враховуючи те, що практичною метою навчання ІМ (німецької) в школі є спілкування в чотирьох основних видах мовленнєвої діяльності, вправи сервісу LA відносяться до не комунікативних та посідають підлегле місце. Таким вправам слід надавати ігрового характеру і виконувати як мовні ігри. Саме для цього інструментарій сервісу LA має широкі можливості, перетворюючи кожну з вправ у гру.
Приклади вправ для формування граматичних навичок
Приклад 1.
Для правильного використання іменників у різних відмінках дуже важливою є категорія роду та визначення артиклю (der, die або das). Для тренування цієї навички я використовую вправу «Класифікація 1».
Назва вправи: «Der, die oder das» до підручника «Pingpong neu 1», 5 клас, перший рік навчання.
Адреса вправи: http://learningapps.org/watch?v=pw9td87gt16
Етап уроку: відтворення і корекція опорних знань.
Опис вправи: вчитель задає 3 групи:der, die, das, до яких потрібно віднести перелічені елементи (іменники). Екран ділиться на частини відповідно до визначених груп, і учневі потрібно перетягувати мультимедійні об’єкти у відповідні області екрану.
Режим роботи в класі: учні по черзі називають правильні варіанти, вчитель(учень) за допомогою комп’ютера або мультимедійної дошки відображає відповіді на екрані.
Перевірка та корекція: колективна, після виконання всієї вправи.
Переваги: пошук відповідності забезпечує міцність та впевненість цієї навички.
Недоліки: не виявлено.
Приклад 2.
Певні труднощі у багатьох учнів викликає порядок слів у німецькому реченні, який на відміну від української є більш суворим. Це стосується як простих так і складних речень. Мається на увазі порядок слів у простих реченнях зі складним присудком, що виражений часовими формами Perfekt/Futur, модальними дієсловами +Infinitiv, або дієсловами з відокремлюваним префіксами(так звана «рамкова конструкція»); а також прямий та зворотній порядок слів, який є характерною ознакою німецького речення. Стосовно складних речень це, насамперед, особливий порядок слів у підрядних реченнях.
Для формування цієї граматичної навички найбільш оптимальною вважаю вправу «Таблиця відповідностей», за допомогою якої учні мають можливість самостійно моделювати речення з поданих слів.
Назва вправи: «Perfekt. 5 Sätze» до підручника «Logisch 2», 7 клас, третій рік навчання
Адреса вправи: http://learningapps.org/watch?v=p4e6t715t01
Етап уроку: відтворення і корекція опорних знань.
Опис вправи: Задаються п’ять речень з дієслівним присудком у Perfekt. Кожне речення поділене на окремі слова. Картки зі словами та відповідними зображеннями дії потрібно розставити на правильні місця у сітці. Вправа виконується перетягуванням карток з верхньої панелі на робочу область.
Режим роботи в класі: учні називають правильні варіанти, вчитель(учень) за допомогою комп’ютера, або мультимедійної дошки відображає відповіді на екрані.
Перевірка та корекція: миттєва, під час виконання вправи (фіксується кольором).
Переваги: моделювання речення забезпечує міцність та впевненість цієї навички.
Недоліки: учні, що мають високий рівень розвитку навички, швидше здогадуються про правильну відповідь та виявляються більш активними у виконанні цієї вправи; відповідно, учні з середнім рівнем - більш пасивними.
Приклад 3.
Для автоматизації застосування німецьких дієслів з прийменниками (in, auf,über,von, nach) доволі вдалою вважаю вправу «Гра парочки».
Назва вправи: «Verben mit Präpositionen 1» до підручника «Pingpong neu 3», 10 клас, шостий рік навчання
Адреса вправи: http://LearningApps.org/watch?v=pqda6o38t01
Етап уроку: відтворення і корекція опорних знань.
Опис вправи: Задається декілька речень з дієсловами, що потребують різних прийменників. Ці речення поділені на дві частини( дієслово окремо від прийменника). Тексти речень приховані у формі карток. Перевертаючи попарно ці картки, потрібно знаходити відповідності.
Режим роботи в класі: учні по черзі називають правильні варіанти, вчитель(учень) за допомогою комп’ютера або мультимедійної дошки відображає відповіді на екрані.
Перевірка та корекція: миттєва, під час виконання вправи (фіксується статичним положенням картки ).
Переваги: пошук відповідності забезпечує міцність та впевненість цієї навички.
Недоліки: виконання цієї вправи потребує певного часу та високої концентрації уваги й зорової пам’яті. Через це цю вправу важко виконувати у груповій формі,а краще – індивідуально( наприклад, як домашнє завдання).
Приклад 4.
Вправа «Заповни пропуски» полягає у заповнені пропусків у тексті варіантами з випадного меню або тими, що друкуються з клавіатури. Ця вправа є найкращім помічником у тренуванні різного роду закінчень( закінчень дієслівних форм, закінчень прикметників, закінчень займенника welcher, тощо); у тренуванні артиклів іменника; у використанні відповідних прийменників.
Як правило, такі вправи важко перевіряти колективно, тобто на слух, через те що різниця між словоформами може містити лише одну букву (наприклад, - е чи - еп). Необхідна зорова опора. Для найкращого тренування цієї навички пропоную два варіанти:
варіант перший: використання вправи «Заповни пропуски» як копії (як візуальної підтримки) для відповідної вправи з робочого зошита;
другий варіант: створення та використання власної вправи «Заповни пропуски». У цьому випадку для найкращого засвоєння матеріалу необхідно роздрукувати її копію(роздаткову картку) для кожного учня як графічну підтримку.
Назва вправи: «Akkusativ 1» до підручника «Logisch 1», 6 клас, другий рік навчання
Адреса вправи: http://LearningApps.org/watch?v=pgzs5n88516
Етап уроку: відтворення і корекція опорних знань.
Опис вправи: вправа полягає у заповнені пропусків у тексті варіантами з випадного меню(різні варіанти артиклів в Akkusativ).
Режим роботи в класі: учні виконують вправу індивідуально письмово на роздаткових картках. Один учнь за допомогою комп’ютера або мультимедійної дошки відображає відповіді на екрані.
Перевірка та корекція: колективна, після виконання всієї вправи.
Переваги:вибір варіанту з меню забезпечує міцність та впевненість цієї навички.
Недоліки: не виявлено.
Приклади вправ для формування лексичних навичок.
Як відомо, всі лексичні вправи діляться на дві основні категорії:
1) вправи на запам'ятовування слова, його семантики в єдності з граматичною формою та формою вимови;
2) формування сполучень слів смислового характеру.
Приклад 5.
Вправи створенні за допомогою сервісу LA, що відносяться до першої категорії як правило співвідносять картинку з відповідним текстом, котрий може обираєтися з меню, або вводиться самостійно. До таких вправ належать вправа «Знайди пару».
Назва вправи: «Womit kann man reisen?» до підручника «Pingpong neu 2», 8 клас, четвертий рік навчання
Адреса вправи: http://LearningApps.org/watch?v=p39pjv7en16
Етап уроку: презентація та засвоєння нових знань.
Опис вправи:вправа полягає у тому, що вчитель ознайомлює учнів з новими лексичними одиницями (далі ЛО)- новими виразами з теми «Транспорт.Засоби пересування», демонструючи парні відповідники - тексти для поданих зображень.
Режим роботи в класі: вчитель називає нові лексичні одиниці (далі ЛО), ілюструючи кожну з них відповідним зображенням. Учні повторюють за вчителем.
Перевірка та корекція: окремі учні називають нові ЛО самостійно по пам’яті, або, як варіант, учні самостійно записують нові ЛО у словник, після завершення вправи – перевірка.
Переваги: одночасне використання зображення та тексту забезпечує краще запам’ятовування нових ЛО.
Недоліки: не виявлено.
Приклад 6.
Назва вправи: «Welche Musik ist das?» до підручника «Pingpong neu 2», 7 клас, третій рік навчання.
Адреса вправи: http://LearningApps.org/watch?v=pw3nvoijn01
Опис вправи: Різновид вправи Приклад 5. Замість зображення використано аудіо матеріал- зразки різних стилів музики.
Вправи, що створенні за допомогою сервісу LA та відносяться до другої категорії, як правило співвідносять ЛО до певної семантичної групи. До таких вправ належать вправи «Класифікація» та «Пазл».
Приклад 7.
При формуванні мовних знань та навичок з будь - якої теми вважаю ефективною вправу «Пазл», яка виконується у формі інтерактивної гри.
Назва вправи: «Рахунок від 0 до 20» до підручника «Logisch 1», 5 клас, перший рік навчання
Адреса вправи: http://LearningApps.org/watch?v=pqnpwmfh101
Етап уроку: тренування засвоєних знань.
Опис вправи: числівники від 0 до 20 діляться на дві групи: парні і непарні (A і B) та розміщуються по периметру робочої області. Вибравши певну групу, потрібно клацнути по всіх термінах, котрі до неї належать. Кожен правильно названий термін відкриває частину зображення на задньому плані.
Режим роботи в класі: всі учні об’єднуються в дві команди та називають по черзі будь-який числівник. Виграє та команда, котра відкриє більше зображень пазлу.
Перевірка та корекція: миттєва перевірка.
Переваги: вправа у формі змагання забезпечує високу активність та мотивацію учнів до її виконання.
Недоліки: не виявлено.
Висновки
На основі аналізу літератури та експериментальної роботи (спостереження та аналізу під час практичного використання) встановлено основні характеристики сервісу LA та шляхи найбільш ефективного використання інструментарію цього сервісу.
Практичне застосування інструментарію сервісу LA показало,що створення власних інтерактивних мультимедійних вправ та їх використання на уроках німецької мови корисно і має багато позитивних сторін як для учнів так і для вчителя.
Переваги вправ LA для учнів:
-
виконання мультимедійних вправ LA є новою та сучасною формою роботи, що відповідає вимогам та інтересам учнів;
-
інтерактивний характер вправ LA підвищує активність учнів на уроці;
-
ігровий характер вправ LA підвищує мотивацію до навчальної діяльності на уроці;
-
мультимедійний характер вправ стимулює їх розумову діяльність;
-
простота та швидкість виконання вправ LA знижує втоплення учнів на уроці, вселяє впевненість в дітей, підвищує їх самооцінку, завдяки чому створюється «ситуацію успіху» на уроці.
Переваги вправ LA для вчителя:
-
використання вправ LA дозволяє вчителю здійснювати індивідуалізацію навчання, тобто реалізовувати свій творчий потенціал на основі власного бачення на організацію (моделювання) навчальної діяльності на уроці, на вирішення поставлених цілей та задач кожного окремого уроку; самостійно обирати рівень складності та змістовну привабливість завдань відповідно до кожного окремого класу;
-
незважаючи на те, що вправи LA доцільно використовувати лише як додатковий засіб для навчання ІМ та лише на окремих етапах уроку, проте вони виконують важливу допоміжну роль у формуванні лексичної та граматичної компетенції учнів, що забезпечується їх характеристиками:мультимедійністю, інтерактивністю, влучністю, високим ступенем візуалізації матеріалу, економією часу на уроці.
Обраний нами он-лайн ресурс LearningApps.Org ми перевірили експериментально, де з'ясували, що учні гімназії засвоюють матеріал краще і швидше, а уроки, проведені з використанням вправ сервісу LA, були найбільш ефективними.
Ми вважаємо, що наша гіпотеза цілком підтверджена на практиці.
Таким чином, ми можемо зробити висновок про те, що застосування інструментарію сервісу LA у вивченні німецької мови в класах середнього навчального закладу доречно і просто необхідно з метою формування іншомовного досвіду в цілому та підвищення рівня володіння лексико- граматичним матеріалом. Дану практичну частину, тобто дослідження, ми рекомендуємо використовувати вчителям німецької мови для оптимізації навчальної діяльності на уроці.
Литература:
-
Кравченко Т.О. Організація індивідуального навчання школярів англійської мови з використанням комп’ютерних технологій. / Т.О. Кравченко // Іноземні мови у вищих навчальний закладах: зб. наук. праць. – Випуск №4. – Полтава: ІОЦ ПДПУ, 2009. – С. 162 – 168.
-
Новиков А.М. Научно-экспериментальная работа в образовательном учреждении : деловые советы. / А.М.Новиков – Издание второе дополненное. – М., 1998. – 136 с.
-
Дьяконова О. О. «Эдьютейнмент в обучении иностранным языкам» // Иностранные языки в школе — 2013 — № 3 — с.58–61
-
Грейдина Н. Л., Миракян З. Х. Как «Профессор Хиггинс» помогает изучить английский язык // Иностранные языки в школе — 2002 № 6 — с. 96
-
Канаева В. М., Агапова С. Г. Из опыта творческой группы учителей по проблеме: «Компьютеризация учебного процесса в школе» // Иностранные языки в школе — 1992 — № 3–4 — с.86–88
-
Карамышева Т. В. Изучение иностранных языков с помощью компьютера. В вопросах и ответах. — Спб.: Издательство «Союз», 2001. — 192 с. http://fel2005.dp.ua/docs/blog/06/040.pdf Використання мультимедійних технологій на уроках англійської мови
-
http://www.ippo.if.ua/predmety/inoz/index.php?r=site/stattya&id=191 ПРОГРАМА ІМ
-
http://osvita.ua/legislation/Ser_osv/46996/Про структуру 2015/2016 навчального року та навчальні плани загальноосвітніх навчальних закладів
-
https://sites.google.com/site/metodikavikladannaim/lekcia-2-sistema-navcanna-inozemnoie-movi-sistema-vprav-u-navcanni-inozemnoie-movi Методика викладання ІМ, типологія вправ ІМ
